A „Keresztény remekírók” című sorozat tizenhat kötete 1944 márciusa és karácsonya között került ki a a Stephaneum nyomdájából, Kühár Flóris szerkesztésében. Ennek eme hetedik kötete Szunyogh X. Ferenc: Az első remeték és szerzetesek világából című munkája.
A sorozat hatodik kötete a keleti szerzetességről szól. Ez a kötet annak a folytatása, és a nyugati szerzetesek világáról szól. A formákat szinte szolgai módon másolták le a keleti példaképektől, de más talajba ültették át. Ezt az életet nagy jelentőségre két férfi emelte; az egyik életével, a másik írásaival. Ez a két férfi: Szent Márton, Pannónia szülötte, majd Tours püspöke és Johannes Cassianus. Szent Márton átélte, Cassianus tanította az eszményi szerzeteséletet.
A kötet három részből áll. Az első Sulpicius Severus Szent Márton életrajza. A második és harmadik rész Cassiánus két munkája: A szerzetes intézményről és Szent beszélgetések. Ez utóbbi kora szerzetességének aszkézisét és lelki tanításait foglalja össze, és századokon át ez volt a kolostorok legfőbb aszkétikus könyve.