A Szent István Társulat nemes kötelességének tekintette, hogy Prohászka Ottokár püspök összes munkáit gyűjteményes kiadásban tegye a nemzet közkincsévé. A sorozat 25 kötetben jelent meg, a szentéletű püspök halála után két éven belül (1928–9-ben). A sajtó alá rendezés óriási munkáját Schütz Antal végezte. Ez a kötet az Összegyűjtött munkái sorozat első kötete, amelybe két munka került.
Isten és a világ Prohászka könyvalakban megjelent első műve. Célja megmutatni a kinyilatkoztatott tan örök igazságát a törtető és hetvenkedő természettudománnyal szemben. Ebben Prohászka egy állig felfegyverzett filozófus és teológus, aki imponáló szakismeret és -irodalom birtokában kérlelhetetlen dialektikával szedi szét a természettudományos írók filozofáló és teologizáló gondolatmeneteinek szálait, kimutatja logikájuk hiányait, és korlátai közé utalja vissza a határukon és illetékességükön átlépő ifjú tudományokat.
A másik munka a Missziós levelek. Itt a fölséges arányú irgalmas szamaritánus, a fogyhatatlan buzgalmú apostol, a kegyelem forrásaiból merítő és adó lelki ember s a hangok és színek összes skáláján teljes biztossággal játszó író szól hozzánk, és adja a katolikus keresztény szociális lelkületnek és tevékenységnek olyan lelki fonalát, aminőt hiába keresünk más irodalmakban.
Ez Prohászka: a szédítő tudású, biztos logikájú és szívós gondolkodó, aki nem tér ki egy probléma elől sem, amit a kor és a szellem örök forrásai fakasztanak, és egyben egyetemes fogású, lánglelkű apostol, aki egész életével beleáll Isten országának szolgálatába és erre a szolgálatra szánja összes fölséges tehetségeit, köztük ritka varázsú tollát is.