Manapság élénk az érdeklődés az erkölcsi kérdések iránt. A jövőjén dolgozó mai emberben egyre tudatosabban jelentkezik az a meggyőződés, hogy a jövő alakulása javarészt az ő erkölcsi helytállásától, megbízhatóságától függ. Nem hagyhatja érdektelenül a jövő kérdése a keresztény embert sem. Kötelességének kell tudnia, hogy annak munkálásában részt vegyen. A keresztény erkölcs az antik gondolkodás értékes eredményeit magába fogadta, s azt a maga szelleméhez alakította. Ez a hagyomány gazdag és sokoldalú tartalmával értéket képvisel a mai ember számára is, s ugyanakkor fejlődésre is képes.
A keresztény erkölcs az emberi természet mélyére nyúló gyökereinek az előtárása ennek a könyvnek a célja. Az erkölcs a gyakorlati élet igénye és követelménye, azért a könyv vizsgálódása figyelembe veszi a modern lélektan, értékelmélet és társadalomtudomány szempontjait s eredményeit. Azok tekintetbevételével igyekszik a keresztény világnézetű erkölcs alapelveinek időtálló értékét megvilágítani.
A könyv nem teológiai, hanem erkölcsfilozófiai irányú munka. Az erkölcsi kérdéssel nem a kinyilatkoztatás alapján foglalkozik, hanem a természetes erkölcs vonalán, tudatával a kinyilatkoztatás hatása jelentőségének az erkölcsi gondolkodásra. Azoknak az alapelveknek a vizsgálatára korlátozódik, amelyeken a keresztény erkölcs természetfölötti világa továbbépül. A könyv három nagy témaköre: az erkölcsi tudat, az erkölcsi érték és az értékes élet.