Az Út hosszú évek lelkipásztori tapasztalatainak terméke, elmélkedésre szánt gondolatok sorozata. Mélységes emberiesség és lelkiség útján arra buzdítja az olvasót, hogy a mindennapi élet eseményeiben a természetfelettit keresse. A könyv közvetlensége és bizalmas hangja az olvasót felszólítja, hogy tartson lelkiismeret-vizsgálatot, ismerje meg önmagát – az ebből fakadó béke, öröm és áldozatkészség imádságos lelkülethez vezetnek.
Az istengyermekség gondolata hatja át ennek a könyvnek minden lapját és csodálatos egységet alkotva megadja a mai embernek a feleletet aggodalmas kérdéseire.
Az olvasók milliói, akik ebben a műben támaszt találtak életük számára – már most – klasszikus magaslatra emelték ezt a könyvet, melyet méltán nevezhetünk a modern élet Kempis Tamásának. Az „Osservatore Romano” (1950. III. 24.) azt írja: „Msgr. Escrivá de Balaguer mesterműnél is többet alkotott, mert egyenesen a szívhez szól rövid, világos, tökéletes mondataiban, melyek az Út-at lkotják… [Könyve] életszentség kódexe, mely azonban a törvénykönyvek merev formáját nélkülözi és a Szerző testvéri szeretetével, atyai gondoskodásával látva és megértve, javít, meggyőz és nem fenyeget.”
A szerző előszava: „Olvasd e tanácsokat lassan, nyugodtan, hogy értelmükről elmélkedhess. Olyan szavak ezek, melyeket suttogva mondok, bizalommal, mint barátod, mint testvéred, mint atyád! Beszélgetésünket Isten hallgatja! Semmi újat nem mondok, csak felidézem emlékeidet, hogy új gondolat szülessen benned és az megdöbbentsen. Így jobbá teszed majd életed, s az imádság és Szeretet útjára térsz. Végül igazi emberré válsz.”