Az utóbbi években nemcsak a keresztények, hanem a szélesebb néprétegek körében is megnőtt a Názáreti Jézus személye iránti érdeklődés. Bizonyíték erre, hogy a közelmúltban számos Krisztus-monográfia jelent meg a hazai könyvpiacon, sokszor nem keresztény szerzők tollából. E művek többségükben a történelmi Jézust állítják az olvasó elé, ám a korszak, a környezet és az életút rekonstruálása mellett bevallottan a mítosztalanítást tűzik ki célul, s emiatt sokszor torzított tükörben láttatják Krisztus valódi személyét és küldetését. Külön kategóriát képviselnek azok a kiadványok, amelyek a New Age és a távol-keleti vallások fényében egyfajta globális szinkretizmusra törekszenek, vagy azok az írások, amelyek csupán a szabadon engedett emberi fantázia termékei.
Mindezeket figyelembe véve különösen időszerű, hogy magyar nyelven is napvilágot lásson Joachim Gnilkának, a világszerte elismert újszövetségi bibliakutatónak, a pápa által kinevezett Nemzetközi Teológiai Bizottság tagjának könyve, mely már több nyelven és több kiadásban sikert aratott, s nemzetközi mércével mérve is talán a legjelentősebb Krisztus-monográfia.
„Természetesen lehetetlen kimerítő életrajzot írni Jézusról. Megpróbálhatjuk viszont rekonstruálni örömhírét, és kora politikai, lelki-vallási horizontjából kiindulva rávilágítani hatására… Az Olvasónak tehát e könyvtől nem csupán Jézus életének történetét kell várnia, hanem úgy kell olvasnia, mint ami elvezeti őt Ahhoz, aki számunkra, keresztények számára a mértéket jelenti.”