A szerző, Gilbert Keith Chesterton (1874–1936) angol író, költő, filozófus, újságíró, életrajzíró, irodalmi kritikus. A XX. század egyik legnagyobb hatású írója. A széles olvasóközönség előtt azonban ma már inkább csak a jámbor Brown atyáról szóló „detektívregényei” révén ismerős.
A konvertita Chesterton (1922-ben lett a katolikus Egyház tagja) méltán hívta fel magára kortársainak figyelmét azzal, hogy élesen bírálta kora társadalmát, annak minden jelentős szellemi áramlatát, éspedig a katolikus világnézet talajáról. Úgy gondolta, hogy a kapitalizmusnak és a szocializmusnak is egyetlen igazi alternatívája csak a hagyományokat őrző katolicizmus lehet. Figyelmét ezért fordította a keresztény középkor értékei felé, és ezért lépett fel a keresztény katolikus tanítás védelmezőjeként és propagátoraként is.
Ez a könyve a középkor kiemelkedő filozófusáról, teológusáról, az angyali doktorról, a dominikánus szerzetesről, Aquinói Szent Tamásról (1225–1274) szóló remekműve. Nem akar egyéb lenni, mint népszerű életrajz, aminek az a célja, hogy azokat, akik alig hallottak Aquinói Szent Tamásról, rábírja, hogy jobb könyveket olvassanak róla. Könyve nagy mértékben azoknak is szól, akik nem Szent Tamás hitét vallják. Az életrajz bevezetés a filozófiába, a filozófia pedig bevezetés a teológiába, és a könyv az olvasót csak az első lépcsőfokig viszi.
Könyve hozzájárul ahhoz, hogy bizonyos mértékig módosuljon a „sötét középkorról” igaztalanul kialakult negatív szemlélet. Aquinói Szent Tamás alakja hatalmas, alig fér el e könyv kicsi keretében – írja Chesterton.